České sociální služby se potýkají s vážným problémem – pracovníci stárnou a mladá generace o tuto profesi nejeví zájem. Jak uvádí článek „Začínat na dvaceti tisících hrubého není atraktivní. Sociální pracovníci stárnou a chybí mladí“ zveřejněný na irozhlas.cz, nízké platy a náročné pracovní podmínky odrazují nové zájemce, což vede k postupnému úbytku kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru.

Zdroj popisuje situaci například v ostravském Duhovém domě pro lidi s postižením, kde dlouholetá zaměstnankyně Jitřenka Wrožynová odchází do důchodu a zařízení marně hledá jejího nástupce. Vedoucí centra Nikola Šimíková v článku vysvětluje, že najít nového pracovníka je extrémně obtížné, protože mzdy nejsou konkurenceschopné a mladí lidé tuto profesi nepovažují za atraktivní.

Článek také upozorňuje na slova Jana Seidlera, ředitele Domova seniorů Korýtko, který plánuje rozšíření kapacit, ale čelí zásadnímu problému s náborem zaměstnanců. Jak zdroj uvádí, nástupní plat začínající na dvaceti tisících hrubého není pro nikoho lákavý, zejména když práce zahrnuje víkendy, svátky a nepřetržitý provoz.

Dalším problémem je podle zdroje nízké povědomí o profesi sociálního pracovníka mezi mladými lidmi. Martina Pavelková z ostravského magistrátu v článku vysvětluje, že si studenti často nedovedou představit, co tato práce obnáší, a proto se pro ni nerozhodnou.

Článek rovněž zmiňuje varování Asociace poskytovatelů sociálních služeb, podle kterého v Česku aktuálně chybí tři tisíce pečovatelů a pečovatelek. Pokud se situace nezlepší, do roku 2035 bude nutné zvýšit počet lůžek v domovech pro seniory z 28 tisíc na 83 tisíc, což bez dostatečného personálu nebude možné.

Tato situace jasně ukazuje, že stát musí přehodnotit financování sociálních služeb a zajistit jejich udržitelnost. Zvýšení platů, lepší pracovní podmínky a osvětová kampaň by mohly pomoci přitáhnout nové zájemce o tuto nesmírně důležitou, avšak dlouhodobě podceňovanou profesi.

Přečtěte si